O plemene Labrador Retriever

Je to najúžasnejšie plemeno s akým som sa doteraz stretla. Labrador je veľmi šikovný, inteligentný, učenlivý a ľahko cvičiteľný s veľkou túžbou urobiť svojmu majiteľovi radosť. Labradorský retriever je veľmi prispôsobivý pes. Je vhodný aj do bytu aj do domu. Môže byť úžasný domáci maznáčik, má rád ľudí, s veľkou radosťou víta návštevy, rád plní povely a rád za ne dostáva odmeny. Je to trpezlivý pes, ktorý vydrží dlhé otravovanie deťmi, ktoré prišli na návštevu, dobré znáša dlhé cesty autom a vlakom a v prípade, že s ním nemôžete ísť von v ten pravý čas, tak svoju potrebu odloží na neskôr. Labrador je veľký žobrák s neodolateľným pohľadom a s veľkým apetítom, takže si musíte dávať pozor, aby ste ho neprekŕmili.

Labrador je aj skvelý pracovný pes, ktorý sa teší keď má niečo urobiť, lebo sa cíti užitočný. S veľkou chuťou a elánom pracuje v tých najrôznejších podmienkach. V lete, v zime, v lese, na lúke, na poli, v meste, keď sneží, prší, fúka alebo svieti slnko. Samozrejme, že má svoje hranice a netreba ho nútiť, keď je unavený. Je to predsa živý a citlivý tvor. Labrador miluje vodu a aport. Tento úžasný pes je naozaj všestranný. Okrem toho, že je to domáci miláčik, s obľubou ho využívajú poľovníci na vystopovanie a prinesenie zostrelenej alebo postrelenej drobnej zveri alebo vystopovanie postrelenej srsťnatej či diviačej zveri. Keď poľovnícku kynológiu neobľubujete, tak môžete svojho Labradora viesť úplne iným smerom. Pomáhanie ľuďom ho určite tiež bude baviť. Môže byť z neho kanisterapeut alebo záchranársky pes. Labrador sa kvôli svojmu vynikajúcemu čuchu využíva na vyhľadávanie drog a iných zakázaných látok, výbušnín a dokonca aj na odhaľovanie rakovinových nádorov. Keby ste so svojim Labradorom chceli robiť nejaký šport len tak pre zábavu, tak môžete skúsiť dogtracking alebo agility. V agility nesmiete preskakovať prekážky skôr ako váš pes dovŕši jeden rok. Mohli by sa mu poškodiť kĺby.

V každom prípade Labrador je úžasný pes, ktorého keď raz budete mať, tak si ho tak zamilujete, že si nebudete vedieť predstaviť život bez neho.

Štandard plemena podľa FCI