Čím a ako kŕmiť
Sú dva hlavné spôsoby akými môžete kŕmiť vášho psíka. Každý z nich je jednými vychvaľovaný a druhými zatracovaný. Skôr ako sa k ním dostanem, rada by som zhrnula niektoré základné zásady kŕmenia.
Základné zásady kŕmenia:
- Psa kŕmime na rovnakom mieste, kde musí mať dostatok kľudu, aby sa mohol v pokoji najesť.
- Kŕmime v rovnakom čase.
- Pes musí mať vždy k dispozícii čerstvú vodu, najlepšie prevarenú, odstatú izbovej teploty.
- Misky udržiavame v čistote.
- Nedojedené zvyšky odstránime.
- Nikdy nedávame psovi studené jedlo ani vodu, vždy necháme ohriať na izbovú teplotu, alebo na teplotu tela – inak hrozia zápaly žalúdku a čriev.
- Nikdy nekŕmime, keď máme naplánovanú nejakú aktivitu so psom a ani sa nenecháme psa po nakŕmení hrať, blázniť sa...hrozila by smrteľná torzia žalúdka. Vždy kŕmime pred dobou odpočinku.
- Nikdy nedávame pokazené a plesnivé potraviny.
- Kosti – nikdy nedávame hydinové (alebo vtáčie), králičie ani rybie kosti a nepodávame ani žiadne varené kosti – nemajú výživovú hodnotu, štiepia sa a sú ostré, môžu spôsobiť prepichnutie čriev, ich zápal a veľmi nepríjemnú zápchu. Prednosť dávame mäkkým väčším kostiam z mladých zvierat.
- Nedávame korenené, solené jedlá, ktoré môžu narušiť činnosť obličiek.
- Nedávame mu sladkosti a v žiadnom prípade nie čokoládu a kakao. Čokoláda je pre psa jedovatá ! Piškóty a sušienku môžeme dávať v malom množstve za odmenu.
- Kravskému mlieku sa radšej vyhýbajte - bez problémov ho dokáže stráviť len málo psov, môže spôsobiť hnačky a má malú výživovú hodnotu. Uprednostňujeme kozie mlieko.
I. Frekvencia kŕmenia
Šteniatka v období od 8 týždňov do 3 mesiacov kŕmime 4x denne. Od 3 do 6. mesiacov kŕmime 3 x denne a od šiestich mesiacov kŕmime 2x denne. V dospelosti odporúčam kŕmiť 2 x denne.
Ako šteniatko rastie, jeho nároky na množstvo potravy sa menia každých pár dní a preto zostáva na majiteľovi aby odhadol správne množstvo. Na šteniatku je veľmi rýchlo vidieť, či príliš priberá alebo chudne, tak sa to dá celkom dobre odhadnúť. Radšej šteniatko držte trošku „guľatejšie“, aby keď ho náhle „vytiahne“ neutrpeli kosti, kĺby, ale zas nie veľmi, pretože nadváhou môžete kĺby poškodiť skôr ako sa vyvinú a nadváha môže spôsobiť kopec ďalších zdravotných problémov. Šteniatko potrebuje aj viac ako 2x väčšie množstvo potravy ako dospelý pes tej istej veľkosti, preto uprednostnite potravu koncentrovanú na živiny.
III. Čím kŕmiť – Granule alebo BARF ?
Ako som v úvode spomínala, tak granule ako aj BARF sú jednou skupinou chovateľov a majiteľov zatracované a inou vychvaľované. V tomto rozhodnutí sa nemôžeme ani obrátiť na veterinárov, pretože drvivá väčšina z nich je distribútorom toho či iného krmiva.
Či sa už rozhodnete pre jeden alebo druhý spôsob, myslite na to, aby váš pes mal dostatok živín a preto pri granuliach odporúčam kupovať iba tie najkvalitnejšie (v supermarketoch ich ani nepredávajú) a keď sa rozhodnete pre BARF-ku tak si dôkladne naštudujte celú problematiku. Keď si nedáte pozor na to, čím svojho psa kŕmite, tak môžete spôsobiť to, že sa dobre nevyvinie, utrpia jeho kosti, kĺby a nedostatkom určitých živín môžete spôsobiť vážne zdravotné problémy. Podobne ako u ľudí.
a) Granulové krmivo: Keď sa rozhodnete kŕmiť granulami, tak v každom prípade vyberte len to najkvalitnejšie granulové krmivo. Lacnejšie krmivá obsahujú väčšinou kukuricu a ryžu a to ostatné „živočíšne“ často tvoria odpady ako pomleté hlavy, kuracie chodidlá, kosti a takmer žiadne mäso. To určite nie je vhodná strava pre šteniatko ani dospelého psa. Naozaj kvalitné krmivo, ktoré nie je lacné môžete zohnať aj o 20 Eur lacnejšie v skladoch alebo veľkoobchodoch. Väčšina ľudí má dobré skúsenosti s Purinou Pro Plan a Orijenom, Delfinke a aj viacerým chovateľom vyhovuje Acana, ale niektorým psom vôbec nesadla. Väčšina majiteľov a chovateľov, vrátane mňa má zlé skúsenosti s Royal Canin, čo sa po dlhšom kŕmení videteľne odrazilo na kvalite srsti a srť je častokrát indikátorom, či kŕmime správne, ale poznám zopár ľudí, čo nedajú na Royal Canin dopustiť. Dobrá aj Hills – ka, s týmto krmivom nemám skúsenosti, ale poznám ľudí, čo im úplne vyhovuje. Poznám veľa ľudí, čo krmilo Eukanubou, ale neostali pri nej, napriek tomu, že je to kvalitné krmivo, akosi nie je dobrá pre väčšinu Labradorov . Taktiež existuje niekoľko iných kvalitných krmív, s ktorými však nemám skúsenosti a nepoznám chovateľov, ktorý by nimi kŕmili, tak neviem posúdiť.
Keď kŕmite granulami, tak majte na pamäti, že pes má zvýšené nároky na vodu, taktiež odporúčam granulky namočiť, lebo keď v žalúdku zväčšia svoj objem, tak pes môže mať problémy.
Granule majú výhodu, že je kŕmenie nimi veľmi jednoduché, nenáročné, keď kupujete naozaj kvalitné granulky, tak nemusíte stráviť množstvo času štúdium správnej výživy psa a takmer všetci veterinári vám povedia, že je to jediný správny spôsob kŕmenia psa, lenže oni sú častokrát distribútori týchto granúl a zarábajú na tom, takže objektívnosť v tejto veci je veľmi diskutabilná.
Stojí za zváženie niekoľko vecí, ktoré tvrdia výrobcovia granúl a zdravý sedliacky rozum vám často krát napovie, že je to doslova šibnuté. Výrobcovia krmív napríklad tvrdia, že musí mať pes každú kŕmnu dávku vyváženú, aby bol zdravý, ale keď sa nad tým zamyslíte, tak určite prídete na to, že je to nezmysel. Predstavte si, že by ste vy sami jedli každé jedlo úplne vyvážené (presný pomer bielkovín, tukov, sacharidov, minerálov, stopových prvkov, vitamínov) tak by ste sa asi zbláznili. A tvrdili by vám, že ináč ochoriete, že sa nebudete môcť zdravo vyvíjať – žiť zdravý život, že je pre váš organizmus veľmi zlé, keď nejete každú dávku vyvážene. Veď to je naozaj šialené a znie to ako zlý vtip. Úplne stačí ak dostanete všetky potrebné látky v istom časovom období – v priebehu 3 dní, týždňa – závisí od veku a konkrétnej látky.
b) BARF
Ide v podstate o návrat k prirodzenej strave - kŕmenie surovou stravou.
Keď sa zamyslíte nad tým, že by ste mali jesť celý život granule, tak sa Vám to zdá hrozné až nenormálne, ale svojich psov takto kŕmime. Preto to stojí aspoň za zváženie.
Keďže v BARF nie som zatiaľ odborníkom a nemám skúsenosti, aké by som chcela, tak tu sú nejaké odkazy :
Varenie
Jedálniček prirodzenej stravy pre psa
Surová strava - barf
Barf
Výživa
Tu sú nejaké moje vedomosti a postrehy, ktoré sa v daných článkoch nevyskytujú a stojí za to, si ich prečítať:
Najväčším rizikom pri kŕmení BARF sú možné parazity na ktoré upriamujú pozornosť najmä nepriaznivci kŕmenia BARF. Nemôžem úplne súhlasiť s tým čo tvrdia odporcovia a na druhej strane zástancovia BARF - že kyselina v žalúdku psov úplne všetko „zlé“ zničí – ako napríklad salmonelózu či toxoplazmózu nezničí. . Je úplne logické, že dosť kyslá kyselina v žalúdku nezničí všetky parazity, veď existuje plno parazitov, ktorý majú medzihostiteľa bylinožravca a končia ako parazity – niekedy aj život ohrozujúce – v tele mäsožravcov.
Salmonelóza, ktorá sa môže nachádzať hydinovom (najmä v kuracom) mäse a vo vajíčkach (bielok) sa zničí len varom – ináč by na ňu nemohli mačky či psy ochorieť, takže hydinové mäso stratí varom mnohé živiny, no na bielkoviny bude bohaté, alebo toxoplazmóza ( vôbec to nie je iba ochorenie mačiek) ktorá sa nachádza v hovädzom mäse zničíme pri 2 dňovom premrazení aspoň pri –20°C, takže hovädzie mäso netreba variť a tým pádom si zachová všetky živiny.
Pýtala som sa na problém kŕmenia surovým mäsom súvislosti s parazitmi profesorky a doktorky na univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach a tá mi povedala, že naozaj hrozí aj našim psom (s dosť kyslou HCL v žalúdku) napadnutie mnohými parazitmi no pri 2 týždňovom zmrazení pri -20°C by sa nebála. Lenže problém je v tom,že naše obyčajné mrazničky takú nízku teplotu nedosahujú a kvalitný mrazák stojí bežne cez 400 Eur.
Aj keď na prvý pohľad môže vyzerať BARF – ka odradzujúco, tak poznám veľa psov, ktorým zmizli zdravotné problémy, aj napriek tomu, že kŕmili naozaj kvalitnými granulami a vyskúšali mnoho kvalitných značiek. Starší psi, ktorým sa vrátila energia, ktorá im už roky chýbala, ochorenia zmizli, začali sa lepšie pohybovať... Mnoho ľudí Vám možno povie, že BARF je nezmysel, no raz som si položila otázku – ako to, že kríženka labradora mojej známej má 17 rokov a stále je v dobrej kondícií? Ako to, že pes veľkého plemena ktorý v živote nevidel granulu sa dožil 15 rokov? Ako je možné, že psy mojej spolubývajúcej, (tiež veľké plemeno) ktoré nikdy nevideli kvalitné granule a sú kŕmené domácou stravou majú 13 rokov a stále sú v obdivuhodnej forme? A ako je možné, že labradori, ktorý sú celý život kŕmený kvalitnými granulami sa dožívajú priemerne 12 rokov, v ôsmych rokoch sú už starí a niektorí v ôsmych umierajú, iný v desiatich, priemerne v dvanástich a pritom by mali žiť podľa výrobcov krmív o dosť dlhšie a žijú kratšie, majú menej energie a „dedinské“ psy sa dožívajú o 3 až 5rokov dlhšie, ako je to možné? Tak som si uvedomila, že granuly predsa nie sú to najsprávnejšie riešenie a teraz šetrím na kvalitný mrazák, pretože naša mraznička má len -14°C.
poznámka: Nikdy nemiešajte BARF s granulami v jednej kŕmnej dávke !